American Eagle 1 Oz (2023) - Investičná zlatá minca

15102301

Nový produkt

American Eagle 1 Oz (2023) - Investičné zlatá minca


Materiál: zlato
Rýdzosť: 916,7/1000
Hmotnosť: 33,93g
Priemer: 32,7 mm
Krajina pôvodu: USA
Mincovňa: United States Mint
Nominál: 50 USD

Viac detailov

1 978,49€

SkladomNajnižšia cena za posledných 90 dní bola

História ceny

American Eagle 1 Oz (2023) - Investičná zlatá minca

Ceny investičných produktov zlata a striebra sa odvíjajú od cien týchto kovov na svetových trhoch a od pohybu výmenných kurzov. Naše ceny sa aktualizujú automaticky raz za hodinu. Aby sme vám uľahčili nákupy, poskytujeme vám históriu cien jednotlivých produktov..

×

Detaily

Svetovo najpredávanejšie zlaté mince, American Gold Eagle 1 oz boli predstavené v roku 1986 a od tejto doby bolo predaných už viac ako 13 milióna týchto mincí. Vďaka vysokej popularite prináša táto minca aj vysokú likviditu.

Mince sú razené vo West Pointe v New Yorku v 4 veľkostiach: 1-oz, 1/2-oz, 1/4-oz a 1/10-oz. Čím väčšie mince, tým nižšie premium. Mince sú dvadsaťdva karátové, to znamená, že obsahujú 91% zlata a 8,4% zliatiny medi a striebra. Niektorí investori vďaka tejto informácii chybne veria, že minca obsahuje menej ako 1oz zlata, čo nie je pravda. Tieto mince skutočne obsahujú 1oz zlata, čo je na nich tiež vyrazené. Nižšia rýdzosť má naopak výhodu väčšej odolnosti voči povrchovým oderom alebo oteru.

American Gold Eagle sú v USA oficiálnou zlatou mincou a zákonným platidlom (legal tender coins). Na minci sú vyobrazené symboly slobody podľa designu Augustus Saint-Gaudens: na lícnej strane nájdeme postavu Lady Liberty s vlajúcimi vlasmi, v pravej ruke držiacej olivovú ratolesť a po jej ľavej strane je vyobrazená budova Capitol. Na rubovej strane je vyobrazený orol letiaci s olivovou ratolesťou, pristávajúci do hniezda s orlicou (design Miley Busiek).